1. 12. Iva

Zítra: Blanka

Hledat

Počasí

Středa Zataženo 8/3 °C
Čtvrtek Skoro jasno 6/1 °C
Pátek Zataženo 2/0 °C
Sobota Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 5/0 °C

Drobečková navigace

Úvod > OBEC > Spolky v obci

Spolky v obci Loučany

Osvětová beseda

Vznik: 6. 1. 1955

Provoz kulturního domu:

KULTURNÍ DŮM LOUČANY OD JEHO VZNIKU DO SOUČASNOSTI.

 

       Základem kulturního domu v Loučanech se stal velký sál s jevištěm, který byl postaven majitelem hostince „U Králů“ a v současné době má 100 let.  Od roku 1924 v sále působil Odbor národní jednoty, který byl v obci nositelem osvěty a kultury, pořádal celou řadu společenských akcí. Spolek byl členem  „Divadelního družstva v Olomouci“ a „Ústřední matice divadelních ochotníků československých“.   6.ledna 1955 byla při MNV Loučany ustavena Osvětová beseda, která funguje dodnes.  

          V 60.letech byl celý objekt vykoupen a v r.1960 začala v akci „Z“ adaptace stávajících budov na kulturní dům.  Stavbu vedl pan Václav Vysloužil, jeho pravá ruka byl pan Jakub Stejskal a pomáhalo spoustu loučanských občanů.  Byla odstraněna stará část budov před sálem a na uvolněném místě byl postaven malý sál (nyní „přísálí“) a sociální zařízení a šatna. V zadní části sálu se postavilo velké jeviště (bývalo na opačné straně).  Celkový náklad na stavbu byl 1,4mil.Kč  Zbývající zařízení – lustry na sále a další pomohly pořídit složky v obci, JZD a vlastní zdroje OB.  

      Kulturní dům byl slavnostně otevřen 14.7. a 15.7.1967 sjezdem rodáků.  Znovu se hrála náročná divadelní představení, oživilo se „Maroko“ a další společenské akce.  Předsedou OB byl Václav Vysloužil, divadlo vedl Jakub Stejskal a Štěpán Žampach.

         V letech 1985-1989  za nového vedení občanů p.Kolomazník, p.Kouřil a p.Stavěla byla budova znovu zmodernizována značným nákladem – nové sociální zařízení a šatna, malý sál byl dovybaven lustry a obložením, novými stoly a židlemi.  Celá budova přešla na vytápění plynem. Sklep byl předělán na krásný bar, posezení a kuchyňku.  V budově se hrála ochotnická divadla, pořádaly se koncerty, vystoupení školy, setkání s občany, zasedání zastupitelstva atd.

              Osvětová beseda dále fungovala pod vedením pana Dušana Kouřila a kulturní dům se proslavil v širokém okolí pořádáním nádherných květinových plesů, které se konaly více než 30 let.   V roce 1991 k 850-ti letému výročí vzniku obce Loučany uspořádala Osvětová beseda spolu s obcí a ostatními složkami „sjezd rodáků“. V roce2019 se konal zatím poslední 32.květinový ples, poté začala další rekonstrukce. 

          Osvětová beseda nadále funguje,  předsedou spolku je p. Palátová.  Osvětová beseda není velký spolek, ale o to více je v několika členech nadšení a ochota něco dělat, v kulturním domě se pořádají  plesy, dětské karnevaly,  koncerty, vánoční akce, setkání s důchodci, vystoupení dětí školy a školky, je možné si také  kulturní dům pronajmout na soukromé oslavy, svatby, atd.

Vlastníkem budovy je Obec Loučany, jejím správcem je stále Osvětová beseda Loučany.

         Obec Loučany v r.2018-2019 nechala zpracovat projekt na rekonstrukci kulturního domu a v roce 2019 se podařilo uspět se žádostí o dotaci od   Ministerstva pro místní rozvoj v programu „Podpora rozvoje regionů 2019+“.  Velká rekonstrukce začala v roce 2019 a byla ukončena kolaudací 31.8.2020. Stavbu realizovala firma LAZAM uničovská stavební s.r.o.. 

 

Celkové náklady činily 6.969.658,69 Kč (projekt, povolení, administrace, realizace a vícepráce),   z toho dotace od Ministerstva pro místní rozvoj  činila 4.786.541,19 Kč. 

 

V průběhu stavby se objevily nutné další vícepráce za  1.332.734,- Kč:  statické zajištění stropu hlavního sálu, elektroinstalace, rozšíření kotelny, odlehčení podlahy půdy, nový podhled stropu hlavního sálu.

Při stavbě byla provedena  výměna oken a všech interiérových dveří včetně zárubní, venkovní probarvené omítky budovy, rekonstrukce balkonu, vybudování ústředního vytápění, vodovodní přípojka,  rekonstrukce sociálního zařízení včetně bezbariérového WC, nová šatna a vstupní část, zřízení bezbariérové přístupové rampy z ulice do kulturního domu, nový plynový kotel,  menší stavební úpravy v suterénu, rozvody vody a odpadů, obložení sálu, oprava parket, vymalování, atd.

        Od doby dokončení stavby 08/2020 je bohužel kulturní  dům uzavřen kvůli vzniklé pandemii a stále tak čeká na slavnostní otevření po jeho rekonstrukci.

 

autor: paní Pavla Palátová, paní Jiřina Čeplová, pan starosta Loutocký

SK Loučany z. s.

Rozlosování pro družstvo Arsenal Loučany, 1FC Loučany  pro období jaro

Rozlosování Arsenal a 1. FC Loučany pro období jaro.pdf

Vznik: 19. 1. 2017

IČ: 05653568

  • Počet členů k 30. 1. 2019: 45
  • fotbal (Arsenal Loučany), volejbal
  • kontaktní osoba: Ladislav Vojáček
  • tel.:723 108 587

1.FC Loučany

Rozlosování:

  • kontaktní osoba: Karel Konečný
  • tel.: 776893363

 

Český svaz chovatelů, z. s., Základní organizace Náměšť na Hané

IČ: 61989479

SDH Loučany

Vznik: 1892

Kontakty