Zastupitelstvo Obce Loučany v rámci naplňování cílů Programu rozvoje Obce Loučany na období 2016 – 2022 zvolilo jako prioritní záměr vybudovat chodník k místnímu hřbitovu.
Na postupné naplňování tohoto cíle zaměřilo svoji činnost vedení obecního úřadu, které průběžně připravuje dílčí kroky, nutné k dosažení tohoto záměru a předkládá je zastupitelům k projednání na veřejných zasedáních zastupitelstva obce. V rámci diskusí se do těchto jednání zapojují i místní občané, kteří deklarují velmi naléhavou potřebu realizace tohoto chodníku. Při vysoké četnosti návštěv místního hřbitova nově vybudovaný chodník zajistí zásadní zvýšení bezpečnosti chodců.
Projekt chodníku je členěn na dvě etapy, přičemž se uvažuje s termínem dokončení celé stavby v roce 2021, s možným přesahem do r. 2022, v závislosti na termínech vyhlášených výzev a úspěšnosti podaných žádostí o dotace. Žádosti o podporu budou podány do IROP prostřednictvím MAS Region Haná.
Plánovaná výstavba tohoto chodníku byla také uveřejněna i v Loučanském občasníku, který vyšel v dubnu 2018, což přineslo mnohočetné kladné ohlasy občanů obce.
Loučany už kombajny neprojíždí. Navíc mají biocentrum
Biocentrum v Loučanech na Hané je mokřadní biotop, který se nachází ve dvou sníženinách původního koryta místní říčky Šumice. Má posílit funkci současného biokoridoru vodního toku. Zvolené řešení má dlouhou životnost a stojí na principech jednoduchosti a ekologické citlivosti. Jde však o vedlejší produkt pozemkových úprav, které v obci začaly kvůli problémům s častými průjezdy zemědělské techniky.
I když je mokřadní biotop příjemným bonusem pozemkových úprav, rošáda s parcelami začala v Loučanech na Hané původně z jiného a daleko prozaičtějšího důvodu. „My jsme začali s jednoduchými pozemkovými úpravami, protože jsme neuspěli s těmi komplexními. Potřebovali jsme ale nutně postavit objízdnou trasu, aby se obci ulevilo od neustálého provozu zemědělské techniky. Máme tu farmu s živočišnou výrobou a v létě, když se senážuje, to nebylo k vydržení,“ říká starosta Josef Kurfürst.
Podle něj však zemědělce nechtěli vytlačit, ale naopak pomoci všem. A to se také díky jednoduchým pozemkovým úpravám povedlo – kromě toho, že se ulevilo obci, je totiž nová objízdná trasa kratší, což se jeví i jako příjemný paradox.
V rámci úprav vzniklo i biocentrum se dvěma tůňkami. „Ozelenili jsme část obce a vytvořili jsme vycházkovou zónu. Les je od nás vzdálený asi kilometr a lidé teď chodí více na procházky, protože jednoduše mají kam. Vznikla cesta propojující naše Loučany na Hané s obcí Tešetice. A bude navazovat na jejich pozemkovou úpravu. Jezdí tam teď hodně cyklistů. Cesty jsou asfaltové a částečně takzvaně stříkané, ale všude zpevněné. Unesou přitom velkou zátěž, kterou moderní zemědělská technika představuje. Často totiž vozí i desítky tun nákladu. Nyní vše funguje bez problémů. Cesta je dlouhá celkem asi dva kilometry,“ říká starosta.
Přestože by se mohlo zdát, že pro SPÚ předáním staveb celý projekt končí, rozhodně to tak není. „Jezdí k nám ze SPÚ na kontroly a zajímají se, jestli se o společná zařízení dobře staráme, jestli sečeme trávu atd. Pokaždé se však mohou přesvědčit, že se o společná zařízení, která vybudovala firma Hochtief, pečuje dobře,“ popisuje starosta Josef Kurfürst.
„Během realizace pozemkových úprav a navazujících projektů jsem byl hlavně nesmírně spojen se spoluprací se všemi pracovníky SPÚ, kteří byli velice vstřícní. Nebudu se snažit jmenovat všechny, abych se nedopustil faux pas tím, že bych snad na někoho zapomněl. Za všechny zmíním Leoše Letochu z olomoucké pobočky SPÚ, který byl vedoucím projektu,“ dodává starosta.
Napadá nás, jestli je Josef Kurfürst díky realizaci pozemkových úprav bezstarostným starostou. Ale zcela tak to podle něj není: „Aktuálně máme v obci problém s obchodem, je nově zavřený a snažíme se ho získat do vlastnictví. Chceme, aby hlavně starší lidé měli možnost si v obci koupit chleba, mléko, rohlíky či droždí.“
Kromě obchodu toho však v obci, která má zhruba 650 obyvatel, mnoho nechybí. Možná ještě stavební pozemky. Protože těch, kteří by v Loučanech na Hané s krásným biocentrem chtěli bydlet, je stále poměrně dost. „Před časem se nám podařilo zajistit dvanáct stavebních míst, která byla okamžitě rozebraná. A potřebovali bychom dalších asi 20 až 30 parcel. Zkoušíme vykupovat pozemky,“ říká starosta.
Kromě biocentra má zájem o život v obci prozaičtější důvody. Z Loučan je to blízko do Náměště s krásným zámkem, nedaleko je Olomouc, Litovel i Prostějov.
Obec je podle starosty atraktivní i díky pestrému společenskému životu: „Máme Osvětovou besedu, která se stará o kulturní dům, máme hojně navštěvovaný květinový ples – letos okolo dvacátého února už byl třicátý ročník. Naši dobrovolní hasiči jsou zase velice dobří mimo jiné v práci s dětmi. Také máme soutěž dětských sborů, každoročně se jí účastní 20 až 30 uskupení. A samozřejmě u nás nechybí fotbalový klub, z dalších sportů stojí za zmínku například volejbalový spolek.
V roce 2005 byla dokončena úprava prostoru před hřbitovem firmou MS-stavby, Marek Spáčil.
Projekt plynofikace obce byl realizován společně s obcí Náměšť na Hané za přispění dotací Státního fondu životního prostředí.
Na podzim roku 2008 byla ukončena akce "ČOV a kanalizace obce Loučany" ( připravuje se podrobná zpráva o této akci včetně
fotografií, až budou odstraněny všechny zjištěné závady, bude zpráva na stránky umístěna).
Byla provedena oprava budovy mateřské školy včetně nejnutnější požadované opravy kuchyně, plynofikace všech obecních budov ( ZŠ, MŠ, OÚ a kulturní dům ), rekonstrukce hřiště v MŠ, rekonstrukce hřiště včetně výstavby provozních budov a sociálního zázemí, výstavba pódia , nového parketu a osvětlení, nové posezení kolem parketu. Z programu obnovy venkova jsme obdrželi částečnou dotaci na výstavbu budovy šaten a umýváren na hřišti Loučany
Obec Loučany je aktivně zapojena do Programu obnovy vesnice a v soutěži Vesnice roku obdržela v letech 1996 a 1998 Čestné uznání.
Dne 7. 10. 1999 byl usnesením Obecního zastupitelstva Loučany schválen územní plán obce Loučany. 2. změna územního plánu se zaměřením na nové lokality k výstavbě novostaveb rodinných domů a podnikatelské výstavbě byla schválena na 2. zasedání zastupitelstva obce Loučany dne 19. 12. 2006.
V roce 2008 obec připravila lokalitu na výstavbu 12 rodinných domů. Vybudovala na vlastní náklady všechny inženýrské sítě. O pozemky byl velký zájem, již v roce 2008 byly všechny rozděleny a koncem roku 2008 a začátkem roku 2009 i uhrazeny. V současné době je 10 rodinných domů úplně dokončených nebo v závěrečné fázi prací, 2 domy zbývá vystavět.
© 2024 Obec Loučany, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO